1992 yılında İstanbul’da doğdu. İlk okul ve liseyi İstanbul Ümraniye’de okudu. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde İsletme bölümünden mezun oldu. ”Türk Medyası’nda Afrika Haberlerinin Yansıması” konulu teziyle Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik Yüksek Lisans programını tamamladı.

Sosyal medya ve web tasarım eğitimleri aldı. Sosyal medya danışmanlığı yaptı. Birçok sosyal platformda aktif görevler aldı.

Fotoğraf makinasıyla tanışmasını hayatının dönüm noktası olarak kabul etti.

Profesyonel hayatına Marmaris ve Bodrumda “ Düğün öncesi ” çekimleri yaparak başladı

Üniversite yıllarında Fotoğraf topluluğu başkanlığı yaparken Gençlik ve Spor Bakanlığı Muğla Gençlik Merkezinde üniversite öğrencilerine fotoğrafçılığı sevdirmeye çalıştı.

Güney Afrika, Zambiya, Çad, Tunus, Somali, Cibuti, Kenya, Tanzanya, Nijer, Kamerun, Gana, Sudan, Suriye, Bangladeş, Makedonya, Bosna Hersek  gibi ülkeler başta olmak üzere 20’den fazla ülkede onlarca kez program gerçekleştirip, fotoğraf çekimi yaptı.

AVM’ler, Metro istasyonları ve Üniversitelerde 15 defa sergilediği “ Afrika’dan Kadın ve Çocuk Portreleri” çalışmasının gelirleriyle Somali, Kenya ve Nijer’de  5 Su kuyusu açtıran Atalay, Umuda Koşanlar Derneği Umut Pınarları Su Kuyusu Projesi’nde Proje Koordinatörlüğünü üstlenip onlarca Su kuyusu açılışı gerçekleştirdi.

Bugüne kadar bir çok derneğe danışmanlık hizmeti veren Atalay, 13 Ağustos 2020 tarihinde kuruluşunu gerçekleştirdikleri ” Afrika’nın Renkleri Derneğinin ” Kurucu Başkanlığını Üstlendi.

Üniversiteler, Liseler, Gençlik Organizasyonları, Hastaneler ve Kamu Kurumlarında gerçekleştirdiği söyleşiler ve sunumlarla Afrika’ya dikkat çekmeye çalıştı.

2016 yılında başladığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi protokol fotoğrafçılığına 2021 yılında ara vererek 31 Temmuz tarihinde hayatını birleştirdiği Dildar Baykan Atalay’ın yurtdışı görevlendirmesi sebebiyle  ABD’nin Washington şehrine geçici süre ile taşınmıştır.