1992 yılında İstanbul’da doğdu. İlk okul ve liseyi İstanbul Ümraniye’de okudu. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde İsletme bölümünden mezun oldu. Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik Yüksek Lisans öğrenimine devam etmektedir.

Sosyal medya ve web tasarım eğitimleri aldı. Sosyal medya danışmanlığı yaptı. Birçok sosyal platformda aktif görevler aldı.

Fotoğraf makinasıyla tanışmasını hayatının dönüm noktası olarak kabul etti.

Profesyonel hayatına Marmaris ve Bodrumda “ Düğün öncesi ” çekimleri yaparak başladı

Üniversite yıllarında Fotoğraf topluluğu başkanlığı yaparken Gençlik ve Spor Bakanlığı Muğla Gençlik Merkezinde üniversite öğrencilerine fotoğrafçılığı sevdirmeye çalıştı.

Güney Afrika, Zambiya, Çad, Tunus, Somali, Cibuti, Kenya, Tanzanya, Nijer, Kamerun, Gana, Suriye, Bankladeş olmak üzere 13 ülkede 16 program gerçekleştirip, toplamda 1 yıl fotoğraf çekimi yaptı.

AVM’ler, Metro istasyonları ve Üniversitelerde 15 defa sergilediği “ Afrika’dan Kadın ve Çocuk Portreleri” çalışmasının gelirleriyle Somali, Kenya ve Nijer’de  5 Su kuyusu açtıran Atalay, Umuda Koşanlar Derneği Umut Pınarları Su Kuyusu Projesi’nde Proje Koordinatörlüğünü üstlenip 69 Su kuyusu açılışı gerçekleştirdi.

Bugüne kadar bir çok derneğe danışmanlık hizmeti veren Atalay, 13 Ağustos 2020 tarihinde kuruluşunu gerçekleştirdikleri ” Afrika’nın Renkleri Derneğinin ” Kurucu Başkanlığını Üstlendi.

Üniversiteler, Liseler, Gençlik Organizasyonları, Hastaneler ve Kamu Kurumlarında gerçekleştirdiği söyleşiler ve sunumlarla Afrika’ya dikkat çekmeye çalıştı.

Şimdilerde Sağlık Bilimleri Üniversitesinde  Prof.Dr. Cevdet ERDÖL’ün Fotoğrafçılığını yapmaktadır.