“Ne kadar tatlı yaa getirsene onu buraya ben bakarım” , “olum gelirken bana oradan bi çocuk getir” , “tut bi kızın kolundan koy valizine getir işte”, ” bizim kız çok seviyor afrikalıları getirsenya bi tane” gibi cümleleri duymaktan sıkıldım artık. Ve Bir afrika sevdalısı kardeşiniz olarak gerçekten zoruma gitmeye başladı bu durum. Kolundan tutup, valizime koyup getirmemi istediğiniz bir insan. Annesi, babası olan, kardeşleri olan, senin benim gibi gözleri kulakları,ya kalbi olan bir insan. Düştüğünde dizi acıyan, ağladığında anne diyen bir insan. En az senin kadar,benim kadar bir insan.
inanın en ufak bir şüphem yok. İyi niyetlisiniz. İçinizde kötülük yok bu cümleleri kurarken ama Saksıdaki çiçekten bahseder gibi konuşuyor olmanız artık benim çok zoruma gidiyor. Bunları söylediğimde de biz onun daha güzel bir eğitim almasını, daha güzel bir hayatı yaşamasını istiyoruz demeniz yok mu bir de. O zaman İsviçre’den biri de senin çocuğunu alsın. Daha iyi eğitim verirler, daha iyi bir hayat yaşar. Hadi ?
Rica ediyorum yapmayın. Her taş kendi yerinde ağırdır.Popülist söylemleri bir kenara bırakıp gerçekten iyi bir eğitim almasını, güzel bir yaşam sürmesini istiyorsanız harekete geçin. Afrika’da ki çocuklara eğitim bursları verin. Hatta ülkemizde üniversite okumak için gelen On binlerce kardeşimiz var. Daha iyi eğitim almaları ve daha iyi şartları yaşayabilmeleri için burs verin. İhtiyaçlarını giderin. Tutun elinden ve manevi evladınız olsun. Ve gerçekten evlatlık edinip iyi bir hayat sürmelerini istiyorsanız, sizlerden yardım bekleyen Afrika yetimhaneleri var. Siz destek verin yetimhanelerdeki ablaları, abileri onlara güzel bir hayatı hazırlayacaklardır. İlla sizin evinizde mi yaşamaları gerekiyor ?